Abiye - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Abiye Kelime Kökeni

Fr habillé giyinik, özellikle gece kıyafeti giymiş Fr habiller hazırlamak, donatmak, giydirmek <? Lat habitus kılık, donanım Lat habēre sahip olmak  habitat

Tarihte En Eski Kaynak

"gece kıyafeti" [ c (1935) : Abiye mantolar şimdi yumuşak yünlüden, yahud ki kadifeden yapılmaktadır. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca habillé "giyinik, özellikle gece kıyafeti giymiş" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca habiller "hazırlamak, donatmak, giydirmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince habitus "kılık, donanım" sözcüğünden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. Latince sözcük Latince habēre "sahip olmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için habitat maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Abiye kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, abiye nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Karş. panjur.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.