Fransız - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Fransız Kelime Kökeni

Ven franzès [İt francese] Fransız << OLat franciscus a.a. OLat Francia Paris yöresine ve bu bölgede kurulan krallığa 7. yy'dan itibaren verilen ad Ger Frank bir Cermen kavminin adı  frenk

Tarihte En Eski Kaynak


Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Venedikçe franzès "Fransız" sözcüğünden alıntıdır. Venedikçe sözcük Geç Latince aynı anlama gelen franciscus sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Geç Latince Francia "Paris yöresine ve bu bölgede kurulan krallığa 7. yy'dan itibaren verilen ad" sözcüğünden türetilmiştir. Geç Latince sözcük Germence Frank "bir Cermen kavminin adı" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için frenk maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Karş. Almanca Brombeere, İngilizce bramble (böğürtlen - rubus fruticosus).

Etiketler: Venedikçe, Ses evrimi, Orta Latince, Türeme, Orta Latince, Türeme, Germence kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.