Formen - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Formen Kelime Kökeni

İng foreman fabrikada ustabaşı § İng fore ön (<< Ger *fura a.a. << HAvr *prəa a.a. HAvr *per1 ) İng man adam  forvet, +men2

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce foreman "fabrikada ustabaşı" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce fore "ön" (NOT: Bu sözcük Germence aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *fura biçiminden evrilmiştir. Germence biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *prəa biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *per1 kökünden türetilmiştir. ) ve İngilizce man "adam" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için forvet, +men2 maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Aynı Germence kökten İngilizce before (önce), Almanca vor (ön, önce).

Etiketler: İngilizce, Bileşik kelime, İngilizce, Ses evrimi, Germence, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili, İngilizce kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.