şema - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

şema Kelime Kökeni

Fr schéma model, bir şeyin işleyişini basit çizgilerle gösteren şekil, diyagram << OLat schema 1. figür, şekil, özellikle geometrik şekil, 2. retorikte söz sanatlarının her biri EYun sχēma σχημα a.a. EYun eχō, sχe- εχω, σχε- tutmak, edinmek, sahip olmak +ma << HAvr *sgh- HAvr *segh- tutmak

Tarihte En Eski Kaynak

şematik [ Ataman (1938) : Ele aldığımız bozuğun umumi bir ölçüsünü de şematik olarak gösterelim. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca schéma "model, bir şeyin işleyişini basit çizgilerle gösteren şekil, diyagram" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince schema "1. figür, şekil, özellikle geometrik şekil, 2. retorikte söz sanatlarının her biri" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen sχēma σχημα z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca eχō, sχe- εχω, σχε- z "tutmak, edinmek, sahip olmak" fiilinden +ma sonekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *sgh- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *segh- "tutmak" kökünden türetilmiştir.

Kelime Telaffuzu

şema kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, şema nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Dudak ünsüzlerinden önce sym+ biçimini alır. Önses /s/ den önce son ünsüzünü yitirir. Fransızca biçim seslilerden önce /sin+/, sessizlerden önce /seŋ+/ olarak telaffuz edilir. Türkçe örneklerin çoğu Fransızca telaffuza göre alınmıştır. ● Farsça ham+ ve Latince con+ biçimleriyle eş anlamlı olmakla birlikte etimolojik ilişkisi muğlaktır.

Etiketler: Fransızca, Ses evrimi, Orta Latince, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.