şamandıra - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

şamandıra Kelime Kökeni

Yun simadúra σημαδούρα denizde bir yeri belirlemek için bırakılan yüzer işaret Yun simádi σημάδι işaret EYun sēma σήμα a.a.  semantik

Tarihte En Eski Kaynak

şamandura [ Kahane & Tietze, The Lingua Franca in the Levant (1700 yılından önce) : bazı sandık ve ocaklık ve halat ve şamandura her ne bulundu ise bir yere yığıp ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca simadúra σημαδούρα z "denizde bir yeri belirlemek için bırakılan yüzer işaret" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Yeni Yunanca simádi σημάδι z "işaret" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen sēma σήμα z sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için semantik maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Dudak ünsüzlerinden önce sym+ biçimini alır. Önses /s/ den önce son ünsüzünü yitirir. Fransızca biçim seslilerden önce /sin+/, sessizlerden önce /seŋ+/ olarak telaffuz edilir. Türkçe örneklerin çoğu Fransızca telaffuza göre alınmıştır. ● Farsça ham+ ve Latince con+ biçimleriyle eş anlamlı olmakla birlikte etimolojik ilişkisi muğlaktır.

Etiketler: Modern Yunanca, Türeme, Modern Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.