ıhlamur - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

ıhlamur Kelime Kökeni

Yun flamúri φλαμούρι [küç.] çiçekleri tıpta kullanılan bir ağaç, tilia ~? Lat flammula flamacık Lat flamma 1. alev, 2. dar uzun bayrak, flama +ul+  flama

Tarihte En Eski Kaynak

ıflamur [ Osmanlı Kanunnameleri (1500 yılından önce) ]
fılamur/ıhlamur [ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca flamúri φλαμούρι z "çiçekleri tıpta kullanılan bir ağaç, tilia" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Latince flammula "flamacık" sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir. Bu sözcük Latince flamma "1. alev, 2. dar uzun bayrak, flama" sözcüğünden +ul+ sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için flama maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

ıhlamur kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, ıhlamur nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Karş. Eski Yunanca philoúra (ıhlamur). Yeni Yunanca kelime, Eski Yunanca adla “flamacık” kavramının bileşimi gibidir. Latince flammula sözcüğünün bitki adı olarak kullanımına 18. yy'dan önce rastlanmadı.

Etiketler: Modern Yunanca, küçültme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.