Iğrıp

Yun grîpos γρῖπος balık ağı, bir tür balıkçı teknesi << EYun grîpos γρῖπος çubuklardan örülmüş balık avlama sepeti <? HAvr *ghrebh- yakalamak, tutmak  +gir

Tarihte En Eski Kaynak

"bir tür büyük balık ağı" [ Kahane & Tietze, The Lingua Franca in the Levant (1525) : her terefdan balıkçılar cemˁ olub dalyanlar kurub ığrib ve ağlar döküb vafir balık şikârın eyledikleri ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca grîpos γρῖπος z "balık ağı, bir tür balıkçı teknesi" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca grîpos γρῖπος z "çubuklardan örülmüş balık avlama sepeti" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ghrebh- "yakalamak, tutmak" fiilinden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. Daha fazla bilgi için +gir maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Aynı kökten Latince hortus (etrafı duvarla çevrili bahçe) ve buradan Geç Latince curt > court (avlu).

Etiketler: Alıntı, Modern Yunanca, Ses evrimi, Antik Yunanca, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play