İstanbul - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

İstanbul Kelime Kökeni

Yun stin póli στην πόλι Yun is tin póli εισ την πόλι şehir içi, iç şehir, Galata'ya kıyasla İstanbul'un sur içi bölümüne verilen ad § Yun ís είς Yun i pólis ἡ πόλις şehir, özellikle Konstantin kenti, İstanbul  eis+, politik

Tarihte En Eski Kaynak

stambol [ (1400 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca stin póli στην πόλι z deyiminden alıntıdır. Yunanca deyim Yeni Yunanca is tin póli εισ την πόλι z "şehir içi, iç şehir, Galata'ya kıyasla İstanbul'un sur içi bölümüne verilen ad" deyiminden türetilmiştir. Bu sözcük Yeni Yunanca ís είς z "iç" ve Yeni Yunanca i pólis ἡ πόλις z "şehir, özellikle Konstantin kenti, İstanbul" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için eis+, politik maddelerine bakınız.

Kelime Telaffuzu

İstanbul kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, İstanbul nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Türkçeye Yunancadan alınmış kent adlarında rastlanan eis+ öneki, Osmanlıca nefs-i filan tamlamasıyla ifade edilen, vilayet merkezi olan yerleşimi anlatır. Karş. eis Nikaían > İznik (iç İznik, nefs-i İznik), eis ámison > Samsun vb.

Etiketler: Modern Yunanca, Türeme, Modern Yunanca, Bileşik kelime, Modern Yunanca, Modern Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.