Politik - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Politik Kelime Kökeni

Fr politique siyasi (sıfat), siyaset (isim) EYun politikós πολιτικός devlete ilişkin, siyasi EYun pólis, polit- πόλεις, πολιτ- 1. müstahkem yer, kent, 2. kent devleti, devlet << HAvr *plə- HAvr *pelə-3 kale, müstahkem yer

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet Mithat Ef. (1908 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca politique "siyasi (sıfat), siyaset (isim)" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca politikós πολιτικός z "devlete ilişkin, siyasi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca pólis, polit- πόλεις, πολιτ- z "1. müstahkem yer, kent, 2. kent devleti, devlet" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *plə- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *pelə-3 "kale, müstahkem yer" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

“Polis memuru” anlamı Türkçeye özgüdür.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.