Ültra

Fr/İng ultra öte (edat), aşırı (ad) Lat ultra öte, aşırı (edat) << HAvr *ol-tero- [sup.] en-başka HAvr *al-1 başka, diğer  alternatif

Tarihte En Eski Kaynak


Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca ve İngilizce ultra "öte (edat), aşırı (ad)" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince ultra "öte, aşırı (edat)" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ol-tero- "en-başka" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *al-1 "başka, diğer" sözcüğünün abartı (superlative) halidir. Daha fazla bilgi için alternatif maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Fransızca sözcüğün mecazi anlamı dire dans le tuyau de l"oreille (kulak deliğine söylemek, sır vermek) deyiminden türemiştir.

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, Fransızca ve İngilizce , Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili , abartma, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır. Ültra ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play