Alternatif - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Alternatif Kelime Kökeni

Fr alternatif 1. sırayla değişen, 2. seçenek, almaşık Lat alternare sırayla değişmek, bir o bir öbürü olmak Lat alter öbür, öteki, başka << HAvr *al-tero- [kıy.] a.a. HAvr *al-1 öte, başka  alias

Tarihte En Eski Kaynak

"dalgalı elektrik akımı" [ c (1931) : mütekatti (alternatif) cereyanlı elektrik motörlerinin bobinaj işlerine vakıf ]
"seçenek" [ m (1962) : İnönü olmazsa veya çekilirse bunun alternatifi askeri darbedir ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca alternatif "1. sırayla değişen, 2. seçenek, almaşık" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince alternare "sırayla değişmek, bir o bir öbürü olmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince alter "öbür, öteki, başka" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *al-tero- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *al-1 "öte, başka" sözcüğünün tafdilidir. Daha fazla bilgi için alias maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Alternatif kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, alternatif nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Hintavrupa Anadilinde *alter- kökünden İng other (öbür, öteki), Fransızca outre (öte).

Etiketler: Fransızca, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, kıyaslama, Arapça ism-i tafdil, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.