Alias - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Alias Kelime Kökeni

İng alias 1. namı diğer, takma isim, 2. dijitalize edilmiş görüntü veya sesin aslından farklı görünmesi Lat alias başka türlü (zarf) Lat alius başka (sıfat) << HAvr *al-1 öte, başka

Tarihte En Eski Kaynak

"nam-ı diğer" [ h (2003) : Katıla Katıla (alias: Light) isimli şarkıyı dinleyen okurların hak vereceğini umarım. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce alias "1. namı diğer, takma isim, 2. dijitalize edilmiş görüntü veya sesin aslından farklı görünmesi" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Latince alias "başka türlü (zarf)" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince alius "başka (sıfat)" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *al-1 "öte, başka" biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Karş. Latince alius (başka), alibi (başka yerde), alienus (yabancı), alter (başkası). Yeni Yunanca állos (başka, diğer) ve İngilizce else (başka) eşkökenlidir.

Etiketler: İngilizce, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.