ültra - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

ültra Kelime Kökeni

Fr/İng ultra öte (edat), aşırı (ad) Lat ultra öte, aşırı (edat) << HAvr *ol-tero- [sup.] en-başka HAvr *al-1 başka, diğer  alternatif

Tarihte En Eski Kaynak


Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca ve İngilizce ultra "öte (edat), aşırı (ad)" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince ultra "öte, aşırı (edat)" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ol-tero- "en-başka" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *al-1 "başka, diğer" sözcüğünün abartı (superlative) halidir. Daha fazla bilgi için alternatif maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Fransızca sözcüğün mecazi anlamı dire dans le tuyau de l'oreille (kulak deliğine söylemek, sır vermek) deyiminden türemiştir.

Etiketler: Fransızca ve İngilizce, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, abartma, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.