ültimatom - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

ültimatom Kelime Kökeni

Fr ultimatum pazarlıkta son teklif OLat ultimatum [n.] en son şey Lat ultimus [sup.] son, en öte Lat uls, ult- öte << HAvr *ol-s HAvr *al öte, diğer  ültra

Tarihte En Eski Kaynak

[ TashG (1886) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca ultimatum "pazarlıkta son teklif" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince ultimatum "en son şey" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince ultimus "son, en öte" sözcüğünün nötr halidir. Latince sözcük Latince uls, ult- "öte" sözcüğünün abartı (superlative) halidir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ol-s biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *al "öte, diğer" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için ültra maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Fransızca sözcüğün mecazi anlamı dire dans le tuyau de l'oreille (kulak deliğine söylemek, sır vermek) deyiminden türemiştir.

Etiketler: Fransızca, Orta Latince, nötr, Türeme, Klasik Latince, abartma, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.