çek - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

çek Kelime Kökeni

İng cheque/check üçüncü şahıslara devredilebilen ödeme emri EFr (é)chec a.a. << OLat scaccus a.a. Ar ṣakk صكّ a.a. OFa çakk a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce cheque veya check "üçüncü şahıslara devredilebilen ödeme emri" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Eski Fransızca aynı anlama gelen (é)chec sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Geç Latince aynı anlama gelen scaccus sözcüğünden evrilmiştir. Geç Latince sözcük Arapça aynı anlama gelen ṣakk صكّ z sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen çakk sözcüğünden alıntıdır.

Ek Açıklamalar

İran'da Part ve Sasani hanedanları döneminde (1.-7. yy) devlet hazinesi adına yazılı ödeme emirlerine verilen ad iken 8. yy'da Abbasi maliyesinde aynı anlamda kullanılmış ve en geç 12. yy'da Batı dillerinde kullanıma girmiştir.

Etiketler: İngilizce, Eski Fransızca, Ses evrimi, Orta Latince, Arapça, Orta Farsça kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.