Çay

~? Fa çāy چاى 1. yapraklarından içecek yapılan bir bitki, camellia sinensis, 2. bu bitkiden yapılan içecek (Rus çay a.a. ) Çin ça" a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

çay [ Damadzade Ahmed Ef., Çay Risalesi (1731) ]
çaydan "[Fa çāy + dān] çay pişirme kabı" [ Andreas Tietze, Tarihi ve Etimolojik Türkiye Türkçesi Lugati (1899) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça çāy چاى z "1. yapraklarından içecek yapılan bir bitki, camellia sinensis, 2. bu bitkiden yapılan içecek" sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir. (NOT: Farsça sözcük Rusça aynı anlama gelen çay sözcüğü ile eş kökenlidir. ) Bu sözcük Çince aynı anlama gelen ça"z sözcüğünden alıntıdır.

Ek Bilgi

Çin kökenli olan bitki 17. yy ortalarına doğru Batı Avrupa ve Rusya"da tanındı. Asya ve Doğu Avrupa dillerinde Gwangdong lehçesinden alınan ça" biçimi yaygınken, Batı Avrupa dillerinde aynı sözcüğün Xiamen lehçesinden Holandalı tüccarlar vasıtasıyla alınan biçimi benimsenmiştir. Türkçe sözcük doğrudan Portekizlilerden, veya Portekiz vasıtasıyla ulaştığı Hindistan"dan Farsça yoluyla alınmış olabilir. ● Türkçe sözcük ilk kez Damadzade Ahmed Efendi"nin 1731 tarihli Çay Risalesi"nde yaygın kullanım buldu.

Etiketler: Alıntı, Yeni Farsça, Eşkökenlilik, Rusça , Aynı anlamda, Çince kategori veya etiketlerine bağlıdır. Çay ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play