Karnabahar - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Karnabahar Kelime Kökeni

Fa karamb-i bahār كرمب بهار ilkbahar lahanası § Ar/Fa karamb كرمب lahana (EYun krámbē κράμβη a.a. ) Fa bahār بهار ilkbahar  bahar1

Tarihte En Eski Kaynak

karnabit [ Evliya Çelebi, Seyahatname (1680 yılından önce) ]
karnabahar "çiçek lahanası, karnabit" [ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça karamb-i bahār كرمب بهار z "ilkbahar lahanası" deyiminden alıntıdır. Farsça deyim Arapça ve Farsça karamb كرمب z "lahana" (NOT: Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen krámbē κράμβη z sözcüğü ile eş kökenlidir. ) ve Farsça bahār بهار z "ilkbahar" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için bahar1 maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Klasik Arap kaynaklarında karamb nabaṭī (mod. ḳarnabīṭ, karnabahar veya kohlrabi) ve karamb baḥrī (deniz lahanası?) ayrıştırılır. Modern Türkçe biçimin bunların ikincisinden türemiş olması ihtimali üzerinde durulabilir.

Etiketler: Yeni Farsça, Bileşik kelime, Arapça ve Yeni Farsça, Eşkökenlilik, Antik Yunanca, Yeni Farsça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.