çark - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

çark Kelime Kökeni

Fa/OFa çarχ چرخ 1. tekerlek, çark, 2. döngü, devir Ave çaχra- a.a. Sans çakrá a.a. << HAvr *kʷekʷlo-s tekerlek HAvr *kʷel-1 ekseni etrafında dönmek, yuvarlanmak

Tarihte En Eski Kaynak

çarχ [ Aşık Paşa, Garib-name (1330) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) çarχ چرخ z "1. tekerlek, çark, 2. döngü, devir" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen çaχra- sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Sanskritçe aynı anlama gelen çakrá sözcüğü ile eş kökenlidir. Sanskritçe sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kʷekʷlo-s "tekerlek" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kʷel-1 "ekseni etrafında dönmek, yuvarlanmak" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Eski Yunanca kýklos (tekerlek), kylíndō (dönmek, yuvarlanmak).

Etiketler: Yeni Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Eşkökenlilik, Sanskritçe, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.