Çamaşır

Fa cāmeşūr جامه شور giysi yıkayan, çamaşırcı § Fa cāme جامه giysi Fa şūy/şūr شوى/شور yıkayan (Fa şustan, şūy- شستن, شوى/شور yıkamak Ave χşaud- su akmak Ave χşudra su )  camekân

Tarihte En Eski Kaynak

"1. giysi yıkayıcı, 2. giysi yıkama işi ve yıkanacak giysiler" [ Filippo Argenti, Regola del Parlare Turco (1533) ]
"iç gömlek, don" [ Kamus-ı Türki (1900) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça cāmeşūr جامه شور z "giysi yıkayan, çamaşırcı" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça cāme جامه z "giysi" ve Farsça şūy veya şūr شوى/شور z "yıkayan" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Farsça sözcük Farsça şustan, şūy- شستن, شوى/شور z "yıkamak" fiilinden türetilmiştir. Farsça fiil Avesta (Zend) dilinde χşaud- "su akmak" fiili ile eş kökenlidir. Avestaca fiil Avesta (Zend) dilinde χşudra "su" sözcüğü ile eş kökenlidir. ) Daha fazla bilgi için camekân maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Edebi Farsçada cāmaşūy şeklinde olan sözcük lehçelerde ..şuhr > ..şūr biçimini alır. Yıkanmak üzere ayrılmış giysi anlamı ve bundan evrilen anlamlar Türkçeye özgüdür.

Etiketler: Alıntı, Yeni Farsça, Bileşik kelime, Bileşik kelimenin devamı, Türeme, Eşkökenlilik, Avesta kategori veya etiketlerine bağlıdır. Çamaşır ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play