çamaşır - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

çamaşır Kelime Kökeni

Fa cāmeşūr جامه شور giysi yıkayan, çamaşırcı § Fa cāme جامه giysi Fa şūy/şūr شوى/شور yıkayan (Fa şustan, şūy- شستن, شوى/شور yıkamak Ave χşaud- su akmak Ave χşudra su )  camekân

Tarihte En Eski Kaynak

"1. giysi yıkayıcı, 2. giysi yıkama işi ve yıkanacak giysiler" [ Filippo Argenti, Regola del Parlare Turco (1533) ]
"iç gömlek, don" [ Kamus-ı Türki (1900) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça cāmeşūr جامه شور z "giysi yıkayan, çamaşırcı" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça cāme جامه z "giysi" ve Farsça şūy veya şūr شوى/شور z "yıkayan" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Farsça sözcük Farsça şustan, şūy- شستن, شوى/شور z "yıkamak" fiilinden türetilmiştir. Farsça fiil Avesta (Zend) dilinde χşaud- "su akmak" fiili ile eş kökenlidir. Avestaca fiil Avesta (Zend) dilinde χşudra "su" sözcüğü ile eş kökenlidir. ) Daha fazla bilgi için camekân maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Edebi Farsçada cāmaşūy şeklinde olan sözcük lehçelerde ..şuhr > ..şūr biçimini alır. Yıkanmak üzere ayrılmış giysi anlamı ve bundan evrilen anlamlar Türkçeye özgüdür.

Etiketler: Yeni Farsça, Bileşik kelime, Yeni Farsça, Yeni Farsça, Türeme, Yeni Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Eşkökenlilik, Avesta kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.