Zirkon - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Zirkon Kelime Kökeni

Fr zircon kızıl renkte bir süs taşı Alm zirkon 1789 Martin Heinrich Klaproth, Alm. kimyacı. Ar zarḳūn زرقون 1. parlak kırmızı renk, 2.bu renkte bir süs taşı? Fa āzargūn آزرگون 1. ateş rengi, 2. şakayık çiçeği, parlak kırmızı renk § Fa āzar آزر ateş Fa gūn گون renk (Aram zarag/zargon זַרְגוּן şakayık çiçeği, şakayık rengi )  ateş, gûnagûn

Tarihte En Eski Kaynak

zirkonyum [ TDK, Türkçe Sözlük, 1. Baskı (1945) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca zircon "kızıl renkte bir süs taşı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Almanca zirkon sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1789 Martin Heinrich Klaproth, Alm. kimyacı.) Bu sözcük Arapça zarḳūn زرقون z "1. parlak kırmızı renk, 2.bu renkte bir süs taşı?" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Farsça āzargūn آزرگون z "1. ateş rengi, 2. şakayık çiçeği, parlak kırmızı renk" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça āzar آزر z "ateş" ve Farsça gūn گون z "renk" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Farsça sözcük Aramice/Süryanice zarag veya zargon זַרְגוּן z "şakayık çiçeği, şakayık rengi" sözcüğü ile eş kökenlidir. ) Daha fazla bilgi için ateş, gûnagûn maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Seylan kökenli süs taşı batı dillerinde ilk kez Klaproth tarafından tanımlanmış ve adlandırılmıştır. Seylan'da mücevher çıkarımı ve ticareti Arap kökenli Müslümanların denetimindeydi.

Etiketler: Fransızca, Almanca, İlk kullanım, Arapça, Yeni Farsça, Bileşik kelime, Yeni Farsça, Yeni Farsça, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.