Zindan - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Zindan Kelime Kökeni

Fa zindān زندان hapishane << OFa zēndān 1. silahhane, cephane saklama yeri, 2. zindan OFa zēn silah (Ave zaena a.a. )  +dan1

Tarihte En Eski Kaynak

[ Kutadgu Bilig (1070) : kötü için en iyi çare sopa ve zindandır ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça zindān زندان z "hapishane" fiilinden alıntıdır. Farsça fiil Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) zēndān "1. silahhane, cephane saklama yeri, 2. zindan" fiilinden evrilmiştir. Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) zēn "silah" sözcüğünden türetilmiştir. (NOT: Orta Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen zaena sözcüğü ile eş kökenlidir. ) Daha fazla bilgi için +dan1 maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Esasen "Zerdüşt alimi" anlamına gelen zend/zainti sözcüğü, Yeni Yunanca gnôsis ve gnōstikós ile eş kökenli ve eş anlamlıdır. || Hintavrupa velar stoplarının İndo-Aryan dillerinde sibilantlaşması, karşılaştırmalı dilbilimin klasik keşiflerindendir. Hintavrupa Anadilinde /g/ ve /gh/ > Avesta (Zend) dilinde /z/, Hintavrupa Anadilinde /k/ > Avesta (Zend) dilinde /s/.

Etiketler: Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Türeme, Orta Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.