Zeytin - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Zeytin Kelime Kökeni

Ar zaytūn زيتون [çoğ.] zeytin taneleri Ar zayt زيت [#zyt] zeytin Aram zeytā זיתא a.a. İbr zayt זית a.a. Fen zyt a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

zeytun/zeytin [ Codex Cumanicus (1300) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça zaytūn زيتون z "zeytin taneleri" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça zyt kökünden gelen zayt زيت z "zeytin" sözcüğünün çoğuludur. Bu sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen zeytā זיתא z sözcüğünden alıntıdır. Aramice/Süryanice sözcük İbranice aynı anlama gelen zayt זית z sözcüğü ile eş kökenlidir. İbranice sözcük Fenike dilinde aynı anlama gelen zyt sözcüğü ile eş kökenlidir.

Ek Açıklamalar

Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) zayt, Ermenice tdzét' > tsét' ձէթ biçimleri Aramiceden alıntıdır. Sözcük nihai olarak Doğu Akdeniz havzasının Sami-öncesi bir dilinden kalıntı olmalıdır.

Etiketler: Arapça, çoğul/çokluk hali, Türeme, Arapça, Aramice ve Süryanice, Eşkökenlilik, İbranice, Eşkökenlilik, Fenike dili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.