Zencefil

Ar zancabīl زنجبيل kökü baharat olarak kullanılan bir bitki, zingiber oficinale Aram zangbīl זנגביל a.a. Sans śrŋgavēra शृङ्गवेर "boynuz gövde?", a.a. § Sans śrŋga boynuz (<< HAvr *krən-go- a.a. HAvr *ker-1 kafatası, boynuz ) Sans vēra gövde, beden, safran bitkisi  ser

Tarihte En Eski Kaynak

zencebil [ Aşık Paşa, Garib-name (1330) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça zancabīl زنجبيل z "kökü baharat olarak kullanılan bir bitki, zingiber oficinale" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen zangbīl זנגביל z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Sanskritçe śrŋgavēra शृङ्गवेर z ""boynuz gövde?", a.a." sözcüğünden alıntıdır. Sanskritçe sözcük Sanskritçe śrŋga "boynuz" (NOT: Sanskritçe sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *krən-go- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ker-1 "kafatası, boynuz" kökünden türetilmiştir. ) ve Sanskritçe vēra "gövde, beden, safran bitkisi" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için ser maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Karş. İngilizce ginger / Fransızca gingembre < Latince zingiber < Eski Yunanca zingíbēris < Ana-Samice (zencefil).

Etiketler: Alıntı, Arapça, Aramice ve Süryanice, Aynı anlamda, Sanskritçe, Bileşik kelime, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili , Türeme, Bileşik kelimenin devamı kategori veya etiketlerine bağlıdır. Zencefil ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play