Zencefil - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Zencefil Kelime Kökeni

Ar zancabīl زنجبيل kökü baharat olarak kullanılan bir bitki, zingiber oficinale Aram zangbīl זנגביל a.a. Sans śrŋgavēra शृङ्गवेर "boynuz gövde?", a.a. § Sans śrŋga boynuz (<< HAvr *krən-go- a.a. HAvr *ker-1 kafatası, boynuz ) Sans vēra gövde, beden, safran bitkisi  ser

Tarihte En Eski Kaynak

zencebil [ Aşık Paşa, Garib-name (1330) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça zancabīl زنجبيل z "kökü baharat olarak kullanılan bir bitki, zingiber oficinale" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen zangbīl זנגביל z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Sanskritçe śrŋgavēra शृङ्गवेर z "'boynuz gövde?', a.a." sözcüğünden alıntıdır. Sanskritçe sözcük Sanskritçe śrŋga "boynuz" (NOT: Sanskritçe sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *krən-go- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ker-1 "kafatası, boynuz" kökünden türetilmiştir. ) ve Sanskritçe vēra "gövde, beden, safran bitkisi" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için ser maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Karş. İngilizce ginger / Fransızca gingembre < Latince zingiber < Eski Yunanca zingíbēris < Ana-Samice (zencefil).

Etiketler: Arapça, Aramice ve Süryanice, Sanskritçe, Bileşik kelime, Sanskritçe, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili, Sanskritçe kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.