Zemheri - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Zemheri Kelime Kökeni

Ar zamharīr زمهرير kışın 22 Aralıkta başlayan en soğuk günleri, karakış, erbain § Fa zam زم kış (Ave zyam- a.a. << HAvr *ghiem- a.a. ) Ar harīr هرير [#hrr sf.] uğuldayan, uluyan

Tarihte En Eski Kaynak

zemherīr [ Aşık Paşa, Garib-name (1330) : yiŋmiş olur ıssısın ol zemherīr ]
zemherīr vulg. zemherī [ Meninski, Thesaurus (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça zamharīr زمهرير z "kışın 22 Aralıkta başlayan en soğuk günleri, karakış, erbain" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Farsça zam زم z "kış" (NOT: Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen zyam- sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *ghiem- biçiminden evrilmiştir. ) ve Arapça hrr kökünden gelen harīr هرير z "uğuldayan, uluyan" sözcüklerinin bileşiğidir.

Etiketler: Arapça, Bileşik kelime, Yeni Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Arapça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.