Vidanjör - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Vidanjör Kelime Kökeni

Fr vidangeur boşaltıcı Fr vidanger boşaltmak (özellikle su deposu ve lağım çukuru) +or Fr vide boş << OLat *vacitus a.a. Lat vacare boşaltmak  vakum

Tarihte En Eski Kaynak

"fosseptik boşaltıcı araç" [ c (1945) : Belediye mecarî arabaları için imal ettirilecek 6 adet vidanjör hortumu ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca vidangeur "boşaltıcı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca vidanger "boşaltmak (özellikle su deposu ve lağım çukuru)" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca vide "boş" sözcüğünden türetilmiştir. Fransızca sözcük Geç Latince aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *vacitus sözcüğünden evrilmiştir. Geç Latince sözcük Latince vacare "boşaltmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için vakum maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Fransızca, Ses evrimi, Orta Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.