Vasistas - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Vasistas Kelime Kökeni

Fr vasistas kapı veya pencere üzerinde bağımsız açılabilen küçük pencere, özellikle kapalı at arabalarında kapı üzerindeki açılıp kapanabilen pencere ~? Alm was ist das bu nedir?

Tarihte En Eski Kaynak

"yatay menteşeli küçük pencere" [ c (1938) : haricen ince telle örtülü pencereleri olacak ve pencerelerde (vasistas) tertibatı bulunacaktır ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca vasistas "kapı veya pencere üzerinde bağımsız açılabilen küçük pencere, özellikle kapalı at arabalarında kapı üzerindeki açılıp kapanabilen pencere" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Almanca was ist das "bu nedir?" deyiminden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir.

Ek Açıklamalar

İlk kez 1760'larda tesbit edilen Fransızca sözcük, Alman yolcularla ilgili bir şakadan türemiştir. Türkçedeki kullanımı farklıdır.

Etiketler: Fransızca, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.