Vakanüvis - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Vakanüvis Kelime Kökeni

§ Ar waḳˁa ͭ وقعة olay Fa nuvīs نويس yazan (Fa nivistan, nuvīs نوستن, نويس yazmak Ave ni-pişta- a.a., "yazıya indirmek", to write down EFa/Ave ni+ pais-, pişta/piχşta resmetmek, çizmek << HAvr *peig-1 )  pigment

Tarihte En Eski Kaynak


Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça waḳˁat وقعة z "olay" ve Farsça nuvīs نويس z "yazan" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Bu sözcük Farsça nivistan, nuvīs نوستن, نويس z "yazmak" fiilinden türetilmiştir. Farsça fiil Avesta (Zend) dilinde ni-pişta- "a.a., 'yazıya indirmek', to write down" fiili ile eş kökenlidir. Avestaca fiil Eski Farsça ve Avesta (Zend) dilinde pais-, pişta veya piχşta "resmetmek, çizmek" fiilinden ni+ önekiyle türetilmiştir. Eski Farsça fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *peig-1 biçiminden evrilmiştir. ) Daha fazla bilgi için pigment maddesine bakınız.

Etiketler: Bileşik kelime, Arapça, Yeni Farsça, Türeme, Yeni Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Türeme, Eski Farsça ve Avesta, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.