Umum - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Umum Kelime Kökeni

Ar ˁumūm عموم [#ˁmm msd.] 1. bütün olma, içerme, kapsama, 2. genellik, bütünlük, kamu, halk, herkes (Aram ˁammā עמא klan, aşiret, boy İbr ˁām עם halk, kavim Fen ˁm a.a. )

Tarihte En Eski Kaynak

"genel, kamuya şamil" [ Meninski, Thesaurus (1680) ]
bilumum "genellikle, genel olarak"
umumhane "genelev" [ c (1930) : filimde oyunları temsil edenler yok naehilmiş, yok umumhane sermayesiymiş ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ˁmm kökünden gelen ˁumūm عموم z "1. bütün olma, içerme, kapsama, 2. genellik, bütünlük, kamu, halk, herkes" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Arapça sözcük Aramice/Süryanice ˁammā עמא z "klan, aşiret, boy" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük İbranice ˁām עם z "halk, kavim" sözcüğü ile eş kökenlidir. İbranice sözcük Fenike dilinde aynı anlama gelen ˁm sözcüğü ile eş kökenlidir. )

Kelime Telaffuzu

Umum kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, umum nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Arapça ˁamm (babanın erkek kardeşi, amca) esasen “akraba, aynı kabileden olan kişi” anlamındadır.

Etiketler: Arapça, Arapça masdar, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice, Eşkökenlilik, İbranice, Eşkökenlilik, Fenike dili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.