Tuğla - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Tuğla Kelime Kökeni

Yun toúgla τούγλα pişmiş topraktan yapılan çatı örtüsü, kiremit Lat tegula [küç.] çatıcık, kiremit Lat tegere, tect- örtmek +ul+ << HAvr *(s)teg- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

tuvla "pişmiş topraktan yapı kalıbı" [ Filippo Argenti, Regola del Parlare Turco (1533) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca toúgla τούγλα z "pişmiş topraktan yapılan çatı örtüsü, kiremit" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Latince tegula "çatıcık, kiremit" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince tegere, tect- "örtmek" fiilinin küçültme halisidir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *(s)teg- biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

İngilizce tile, Fransızca tuile, Almanca ziegel (kiremit) biçimleri Latinceden alıntıdır. Aynı HAvr kökünden Almanca decken (örtmek), İngilizce thatch (çatı örtüsü), Latince toga (üst giysi), tegumen (örtü, kabuk).

Etiketler: Modern Yunanca, Klasik Latince, küçültme, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.