Tribün - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Tribün Kelime Kökeni

Fr tribune a.a. İt tribuna a.a. << Lat tribunalis yüksek yönetici koltuğu, mahkeme heyetinin oturduğu koltuk Lat tribunus eski Roma'da bir yüksek görevli, halk temsilcisi Lat tribus 1. üçerli, 2. Latin halkının bölündüğü üç soyun her biri, aşiret, kabile Lat tres, tri- üç  tri+

Tarihte En Eski Kaynak

"söz söylenen yüksek mahal" [ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca aynı anlama gelen tribune sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca aynı anlama gelen tribuna sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince tribunalis "yüksek yönetici koltuğu, mahkeme heyetinin oturduğu koltuk" sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince tribunus "eski Roma'da bir yüksek görevli, halk temsilcisi" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince tribus "1. üçerli, 2. Latin halkının bölündüğü üç soyun her biri, aşiret, kabile" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince tres, tri- "üç" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için tri+ maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten İngilizce three, Almanca drei, Rusça troye, Avesta (Zend) dilinde thri-, Sanskritçe tráya, Farsça se/sih < Eski Farsça thri-.

Etiketler: Fransızca, İtalyanca, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.