Trençkot

İng trench coat "siper ceketi", I. Dünya Savaşında İngiliz ordusunda kullanılan su geçirmez üstlük § İng trench siper, toprağa kazılan dar uzun yarık (Fr tranche yarık ) Fr coat ceket, palto (<< EFr cote Ger *kotto kaba yün giysi )  tranş

Tarihte En Eski Kaynak

trench coat [ c (1930) ]
trençkot "su geçirmez ceket" [ c (1932) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce trench coat ""siper ceketi", I. Dünya Savaşında İngiliz ordusunda kullanılan su geçirmez üstlük" deyiminden alıntıdır. İngilizce deyim İngilizce trench "siper, toprağa kazılan dar uzun yarık" (NOT: Bu sözcük Fransızca tranche "yarık" sözcüğünden alıntıdır. ) ve Fransızca coat "ceket, palto" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Fransızca sözcük Eski Fransızca cote sözcüğünden evrilmiştir. Eski Fransızca sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *kotto "kaba yün giysi" biçiminden alıntıdır. ) Daha fazla bilgi için tranş maddesine bakınız.

Etiketler: Alıntı, İngilizce , Bileşik kelime, Fransızca , Bileşik kelimenin devamı, Ses evrimi, Eski Fransızca , Germence kategori veya etiketlerine bağlıdır. Trençkot ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play