Travma

YLat trauma tıpta bir darbe sonucu oluşan bedensel veya ruhsal yara EYun traûma τραῦμα yara EYun teírō τείρω bertmek, yaralamak +ma << HAvr *terə-1 delmek, çentmek

Tarihte En Eski Kaynak

[ Kriton Dinçmen, Psikiyatri El Kitabı (1967) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Latince trauma "tıpta bir darbe sonucu oluşan bedensel veya ruhsal yara" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Eski Yunanca traûma τραῦμα z "yara" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca teírō τείρω z "bertmek, yaralamak" fiilinden +ma sonekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *terə-1 "delmek, çentmek" biçiminden evrilmiştir.

Ek Bilgi

Aynı kökten Eski Yunanca trōgō- (kemirmek, çentmek), trypē (delik, çentik), terēdō (ağaç kurdu), Latince terere, trīt- (kemirmek, kırpmak), trībulum (düven), Ermenice t"ur թուր (mızrak, delgiç), t"rt"ur թրթուր (ağaç ve ekin kurdu, tırtıl).

Etiketler: Alıntı, Yeni Latince, Antik Yunanca, Türeme, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Travma ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play