Travma - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Travma Kelime Kökeni

YLat trauma tıpta bir darbe sonucu oluşan bedensel veya ruhsal yara EYun traûma τραῦμα yara EYun teírō τείρω bertmek, yaralamak +ma << HAvr *terə-1 delmek, çentmek

Tarihte En Eski Kaynak

[ Kriton Dinçmen, Psikiyatri El Kitabı (1967) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Latince trauma "tıpta bir darbe sonucu oluşan bedensel veya ruhsal yara" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Eski Yunanca traûma τραῦμα z "yara" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca teírō τείρω z "bertmek, yaralamak" fiilinden +ma sonekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *terə-1 "delmek, çentmek" biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Eski Yunanca trōgō- (kemirmek, çentmek), trypē (delik, çentik), terēdō (ağaç kurdu), Latince terere, trīt- (kemirmek, kırpmak), trībulum (düven), Ermenice t'ur թուր (mızrak, delgiç), t'rt'ur թրթուր (ağaç ve ekin kurdu, tırtıl).

Etiketler: Yeni Latince, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.