Travers - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Travers Kelime Kökeni

Fr traverse demiryolu raylarına dik olarak döşenen ağaç veya demir taşıyıcı Fr travers çapraz, karşıt, zıt İt traverso a.a. << Lat transversus a.a. Lat trans+ vertere, vers- dönmek  versiyon

Tarihte En Eski Kaynak

[ Kamus-ı Türki (1900) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca traverse "demiryolu raylarına dik olarak döşenen ağaç veya demir taşıyıcı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca travers "çapraz, karşıt, zıt" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük İtalyanca aynı anlama gelen traverso sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince aynı anlama gelen transversus sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince vertere, vers- "dönmek" fiilinden trans+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için versiyon maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

İngilizce trace (aynı anlamda) Fransızcadan alıntıdır.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, İtalyanca, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.