Tost - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Tost Kelime Kökeni

İng toast her çeşit kızartma, özellikle kızartılmış ekmek OLat tostare kızartmak Lat torrere, tost- yakmak, kavurmak, kurutmak << HAvr *tors-eyo- kurutmak HAvr *ters- kurumak  taraça

Tarihte En Eski Kaynak

"kızartılmış ekmek" [ Ahmet Mithat Ef. (1908 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce toast "her çeşit kızartma, özellikle kızartılmış ekmek" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Geç Latince tostare "kızartmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince torrere, tost- "yakmak, kavurmak, kurutmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *tors-eyo- "kurutmak" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ters- "kurumak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için taraça maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Fransızca tourner > İngilizce turn (döndürmek) biçimleri Latince tornare fiilinden alınmıştır.

Etiketler: İngilizce, Türeme, Orta Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.