Ton

Fr ton 1. gerilim, 2. çalgı telinin gerilimi, ses perdesi, vurgu << Lat tonus a.a. EYun tónos τόνος a.a. EYun teínō, ton- τείνω, τον- germek << HAvr *ten-yo- HAvr *ten- çekmek, germek  tansiyon

Tarihte En Eski Kaynak

ton [ İkdam (gazete) (1899) : teganni edilen parçanın hangi tonlara modüle ettiğini göstermek için... ]
tonalite [ İkdam (gazete) (1899) : Çünkü bir tonalitenin akor parfesi kendisinin toniği ile... ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca ton "1. gerilim, 2. çalgı telinin gerilimi, ses perdesi, vurgu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen tonus sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen tónos τόνος z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca teínō, ton- τείνω, τον- z "germek" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ten-yo- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ten- "çekmek, germek" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için tansiyon maddesine bakınız.

Ek Bilgi

tome < Latince tomus (aynı anlamda) Eski Yunancadan alınmıştır.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Ses evrimi, Klasik Latince, Aynı anlamda, Antik Yunanca, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Ton ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play