Ton - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ton Kelime Kökeni

Fr ton 1. gerilim, 2. çalgı telinin gerilimi, ses perdesi, vurgu << Lat tonus a.a. EYun tónos τόνος a.a. EYun teínō, ton- τείνω, τον- germek << HAvr *ten-yo- HAvr *ten- çekmek, germek  tansiyon

Tarihte En Eski Kaynak

ton [ İkdam (gazete) (1899) : teganni edilen parçanın hangi tonlara modüle ettiğini göstermek için... ]
tonalite [ İkdam (gazete) (1899) : Çünkü bir tonalitenin akor parfesi kendisinin toniği ile... ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca ton "1. gerilim, 2. çalgı telinin gerilimi, ses perdesi, vurgu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen tonus sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen tónos τόνος z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca teínō, ton- τείνω, τον- z "germek" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ten-yo- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ten- "çekmek, germek" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için tansiyon maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

tome < Latince tomus (aynı anlamda) Eski Yunancadan alınmıştır.

Etiketler: Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.