Timpani - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Timpani Kelime Kökeni

İt timpani [çoğ.] 1. davullar, genel olarak perküsyon, 2. yarımküre şeklinde büyük orkestra davulu İt timpano davul EYun týmpanon τύμπανον a.a. EYun týpō/týmpō τύπω/τύμπω vurmak, dövmek, davul çalmak  tip

Tarihte En Eski Kaynak

"orkestra davulu" [ c (1947) : timpani'nin tonik ve dominant arasında dolaşan tokmakları ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İtalyanca timpani "1. davullar, genel olarak perküsyon, 2. yarımküre şeklinde büyük orkestra davulu" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca timpano "davul" sözcüğünün çoğuludur. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen týmpanon τύμπανον z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca týpō veya týmpō τύπω/τύμπω z "vurmak, dövmek, davul çalmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için tip maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Homeros'tan beri kaydedilmiş olan Yunanca sözcüğün etimolojisi belirsizdir ( Chantraine 298). || Talmud Aramicesi darbān דַּרְבָן (üvendire, tırpanın bir kısmı - Marcus Jastrow, Dictionary of the Targumim, Talmud Bavli etc. 320) Yunancadan alıntı olabileceği gibi, ortak nihai kaynak bir Anadolu dili de olabilir.

Etiketler: İtalyanca, çoğul/çokluk hali, Türeme, İtalyanca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.