Tetebbu - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Tetebbu Kelime Kökeni

Ar tatabbuˁ تتبّع [#tbˁ V msd.] bir konuyu veya akılyürütmeyi adım adım izleme, ayrıntılı olarak inceleme Ar tabaˁ/tabāˁa ͭ تبع/تباعة izleme, ardından gitme  tabi

Tarihte En Eski Kaynak

[ Düsturname-i Enveri (1465) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça tbˁ kökünden gelen tatabbuˁ تتبّع z "bir konuyu veya akılyürütmeyi adım adım izleme, ayrıntılı olarak inceleme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça tabaˁ veya tabāˁat تبع/تباعة z "izleme, ardından gitme" sözcüğünün tefeˁˁul vezni (V) masdarıdır. Daha fazla bilgi için tabi maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Tetebbu kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, tetebbu nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Nazariyat-ı hukuk-ı idarece bu kelime vaz-ı kanun manasiyle kullanılmak istenmiş ise de Arabide böyle bir manası yokdur. KT 1900.

Etiketler: Arapça, Türeme, Arapça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.