Telekom - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Telekom Kelime Kökeni

İng telecom [abb.] İng telecommunication uzaktan iletişim sistemlerinin genel adı § EYun têlos τῆλος uzak Lat communicatio haberleşme  tele+1, komünikasyon

Tarihte En Eski Kaynak

telekomünikasyon [ Meydan-Larousse (1969) ]
telekom [ h (1995) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce telecom sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce telecommunication "uzaktan iletişim sistemlerinin genel adı" sözcüğünün kısaltmasıdır. Bu sözcük Eski Yunanca têlos τῆλος z "uzak" ve Latince communicatio "haberleşme" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için tele+1, komünikasyon maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Önce başka bir akustik iletim aracının adı iken, 1876'da Alex. Gr. Bell tarafından elektrikli ses iletim sistemi için kullanılmıştır.

Etiketler: İngilizce, kısaltma, Türeme, İngilizce, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.