Azami - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Azami Kelime Kökeni

Ar aˁẓam أعظم [#ˁẓm kıy.] daha büyük, en büyük Ar ˁaẓīm عظيم [sf.] büyük  azamet

Tarihte En Eski Kaynak

aˁzam-i ... "(bir şeyin) en büyüğü" [ Meninski, Thesaurus (1680) ]
aˁzamī "en çok, maksimum" [ Akşam (gazete) (1924) : ...en kısa bir zaman zarfında azami muvaffakiyetleri göstereceğiz. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ˁẓm kökünden gelen aˁẓam أعظم z "daha büyük, en büyük" sözcüğünden türetilmiştir. Arapça sözcük Arapça ˁaẓīm عظيم z "büyük" sözcüğünün tafdilidir. Daha fazla bilgi için azamet maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Azami kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, azami nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Final +i aslında izafet (tamlama) harfi iken yakın dönemde yanlışlıkla Arapça sıfat yapan nisbet eki sanılarak uzun telaffuz edilmiştir. Türkçe Sözlük'ün 1945'ten bu yana tüm basımlarında son hece uzun gösterilmiştir.

Etiketler: Türeme, Arapça, kıyaslama, Arapça ism-i tafdil, Türeme, Arapça, Arapça sıfat kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.