Tayming - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Tayming Kelime Kökeni

İng timing zamanlama İng time 1. zaman, süre, 2. zamanlamak +ing << Eİng tīma zaman << Ger *tīman germek, yaymak, uzatmak

Tarihte En Eski Kaynak

"futbolda zamanlama" [ m (1952) : Naci'nin taymingi - yani topa vurulacak zamanı - kestirememesi ]
"(genel anlamda) zamanlama" [ m (1989) : Özal, kendi zamanlamasını "Evet, bir taymingim var, 19 Ekim'i bekleyin" diye açıklıyor ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce timing "zamanlama" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce time "1. zaman, süre, 2. zamanlamak" sözcüğünden +ing sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Eski İngilizce tīma "zaman" sözcüğünden evrilmiştir. Eski İngilizce sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *tīman "germek, yaymak, uzatmak" biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Türkçede 1980'lerin sonuna dek sadece futbol terimi olarak kullanılmış görünüyor.

Etiketler: İngilizce, Türeme, İngilizce, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Eski İngilizce, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.