Tav - Yan Anlam - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Tav - Yan Anlam Kelime Kökeni

Fa tāb/tāv تاب/تاو 1. sıcaklık, ısı, ışık, 2. güç, kuvvet, enerji << OFa tāb/tabişn a.a. Ave tāpayeiti ısıtmak Sans tápati ısıtmak, kızartmak << HAvr *tep- sıcak olmak, ısınmak

Tarihte En Eski Kaynak

tāb "ışık" [ Saraylı Seyf, Gülistan Tercümesi (1391) ]
tāv, pro tāb "1. hararet, 2. takat" [ Meninski, Thesaurus (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça tāb veya tāv تاب/تاو z "1. sıcaklık, ısı, ışık, 2. güç, kuvvet, enerji" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen tāb veya tabişn sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde tāpayeiti "ısıtmak" fiili ile eş kökenlidir. Avestaca fiil Sanskritçe tápati "ısıtmak, kızartmak" fiili ile eş kökenlidir. Sanskritçe fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *tep- "sıcak olmak, ısınmak" biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

'Demiri tavında dövmek' detiminde. ● Aynı kökten Latince tepidus (ılık), Rusça topyt' (kızartmak).

Etiketler: Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Eşkökenlilik, Sanskritçe, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.