Tarik - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Tarik Kelime Kökeni

Ar ṭarīḳ طريق [#ṭrḳ sf.] hayvanların yürümesiyle oluşan patika, her çeşit yol Ar ṭarḳ طرق [msd.] dövme, çalma, ayaklarını yere vurma, davul çalma

Tarihte En Eski Kaynak

"yol" [ İrşadü'l-Mülûk ve's-Selâtîn (1387) : meger kim iˁtibar tariki birle kim bolgay zeyt yagı ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ṭrḳ kökünden gelen ṭarīḳ طريق z "hayvanların yürümesiyle oluşan patika, her çeşit yol" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ṭarḳ طرق z "dövme, çalma, ayaklarını yere vurma, davul çalma" sözcüğünün sıfatıdır.

Kelime Telaffuzu

Tarik kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, tarik nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

İslami dönemde Arapçada kaydedilmeyen warχ (ay) sözcüğü, Eski Güney Arapça ve Eski Habeşçede ortaktır. Biella 149. Kuzeybatı Sami dillerinde ilkseste Y görülür. || Anlam evrimi için karş. Latince calendarium (takvim) < calendae (ayın ilk günü, hilalin göründüğü gün).

Etiketler: Arapça, Arapça sıfat, Türeme, Arapça kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.