Tarih - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Tarih Kelime Kökeni

Ar taˀrīχ تأريخ [#wrχ/Arχ II msd.] 1. günün tarihini yani hilalin kaçıncı günü olduğunu belirleme, 2. olayları tarih sırasına göre yazıya dökme, kronik GAr warχ ay (gök cismi ve zaman birimi) (Aram yarχā ירחא [#yrχ] a.a. İbr yāreχa ירח a.a. Akad warχu/arχu a.a. )

Tarihte En Eski Kaynak

taˀrīχ [ Saraylı Seyf, Gülistan Tercümesi (1391) ]
tarihsel [ c (1935) : bunu bilmek, tarihsel (tarihî) benliğimizi yitirmemek (kaybetmemek) için ne büyük ve ne derin bir güre (güç, kuvvet) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça wrχ/Arχ kökünden gelen taˀrīχ تأريخ z "1. günün tarihini yani hilalin kaçıncı günü olduğunu belirleme, 2. olayları tarih sırasına göre yazıya dökme, kronik" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük GAr warχ "ay (gök cismi ve zaman birimi)" sözcüğü ile eş kökenlidir. (NOT: Bu sözcük Aramice/Süryanice yrχ kökünden gelen aynı anlama gelen yarχā ירחא z sözcüğü ile eş kökenlidir. Aramice/Süryanice sözcük İbranice aynı anlama gelen yāreχa ירח z sözcüğü ile eş kökenlidir. İbranice sözcük Akatça aynı anlama gelen warχu veya arχu sözcüğü ile eş kökenlidir. )

Kelime Telaffuzu

Tarih kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, tarih nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

İslami dönemde Arapçada kaydedilmeyen warχ (ay) sözcüğü, Eski Güney Arapça ve Eski Habeşçede ortaktır. Biella 149. Kuzeybatı Sami dillerinde ilkseste Y görülür. || Anlam evrimi için karş. Latince calendarium (takvim) < calendae (ayın ilk günü, hilalin göründüğü gün).

Etiketler: Arapça, Eşkökenlilik, GAr, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice, Eşkökenlilik, İbranice, Eşkökenlilik, Akatça kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.