Taraça - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Taraça Kelime Kökeni

İt terrazza toprak avlu, eve bitişik toprak zemin << OLat terraceum a.a. Lat terra "kuru zemin", kara, toprak << HAvr *ters-ā- kuru HAvr *ters- kurumak

Tarihte En Eski Kaynak

"evin damında veya bahçede düzletilmiş yer" [ İbrahim Alaattin (Gövsa), Yeni Türk Lugatı (1930) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İtalyanca terrazza "toprak avlu, eve bitişik toprak zemin" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Geç Latince aynı anlama gelen terraceum sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince terra "'kuru zemin', kara, toprak" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ters-ā- "kuru" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ters- "kurumak" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Latince torrere (kavurmak), İngilizce thirst (susama, susuzluktan yanma), Farsça turş (ağız yakan, tuzlu, ekşi).

Etiketler: İtalyanca, Ses evrimi, Orta Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.