Tabut

Ar tābūt تابوت [#tbwt] sanduka, lahit Aram tēbūtā תבותא a.a. (İbr tēbah תבה a.a. (özellikle Nuhun gemisi veya Musa yasalarının saklandığı sandık) ) Mıs tbt a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

[ ed. Borovkov, Orta Asya'da Bulunmuş Kuran Tefsirinin... (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça tbwt kökünden gelen tābūt تابوت z "sanduka, lahit" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen tēbūtā תבותא z sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Bu sözcük İbranice tēbah תבה z "a.a. (özellikle Nuhun gemisi veya Musa yasalarının saklandığı sandık)" sözcüğü ile eş kökenlidir. ) İbranice sözcük Eski Mısır dilinde aynı anlama gelen tbt sözcüğünden alıntıdır.

Ek Bilgi

Nöldeke NB 49 Habeşçe tabot (sanduka, özellikle Kutsal Kitap ve kilise eşyasının saklandığı sandık) biçimine işaret eder. Arthur Jeffery, The Foreign Vocabulary of the Qur"an 88.

Kelime Telaffuzu

Tabut kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Tabut nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Arapça, Aramice ve Süryanice, Aynı anlamda, Eşkökenlilik, İbranice , Eski Mısır dili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Tabut ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play