Taşeron - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Taşeron Kelime Kökeni

Fr tâcheron başkasına ait yükümlülüğü ücret karşılığında üstlenen kimse [xiii], iş yüklenen kimse Fr tâche 1. çalışma yükünlülüğü, angarya [esk.], 2. görev, yapılması gereken iş << OLat taxa vergi, vergi yerine yüklenen iş Lat taxare değer biçmek, vergi tarh etmek EYun tassō, taks- değer biçmek  taksi

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1938) : Mühendis Refik, Taşeron Ayhan, Fen memuru Heybetullah ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca tâcheron "başkasına ait yükümlülüğü ücret karşılığında üstlenen kimse [xiii], iş yüklenen kimse" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca tâche "1. çalışma yükünlülüğü, angarya [esk.], 2. görev, yapılması gereken iş" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Geç Latince taxa "vergi, vergi yerine yüklenen iş" sözcüğünden evrilmiştir. Geç Latince sözcük Latince taxare "değer biçmek, vergi tarh etmek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Eski Yunanca tassō, taks- "değer biçmek" fiilinden alıntıdır. Daha fazla bilgi için taksi maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

İngilizce tarragon, Fransızca estragon, Geç Latince dracunculus biçimleri Arapçadan alınmıştır. Ancak klasik Arap sözlüklerine göre sözcüğün aslı Yunancadır.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, Ses evrimi, Orta Latince, Türeme, Klasik Latince, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.